Blog

Poradnik Logopedy

21.11.2023

Z czego powinno pić dziecko?

  • Istnieje zależność pomiędzy tym jakie pokarmy przyjmuje dziecko i z czego pije a jego rozwojem mowy. Zarówno długie podawanie papek, jak i długie karmienie z butelki czy podawanie dziecku płynów z kubka niekapka lub butelki z dzióbkiem może wpływać na zaburzenia mowy.
  • Według zaleceń WHO celem, do którego należy dążyć jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, aczkolwiek częściowe lub krótsze karmienie piersią także jest korzystne. Około 6. miesiąca życia zaleca się wprowadzenie pokarmów uzupełniających.
  • Wraz z momentem rozpoczęcia rozszerzania diety zaleca się, aby rozpocząć naukę picia z kubka otwartego. Jeśli dziecko ma trudności z piciem z kubeczka, to warto rozpocząć naukę tej umiejętności od kubków treningowych polecanych przez logopedów.
  • Według zaleceń WHO, po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia nie należy podawać dziecku pokarmów/płynów przez butelkę ze smoczkiem.
  • Kubki niekapki i butelki z dzióbkiem negatywnie wpływają na rozwój mowy dziecka, ponieważ twardy ustnik, który znajduje się między zębami lub dziąsłami, może prowadzić do wad zgryzu, a konsekwencją tego może być międzyzębowa artykulacja. Ponadto kubki niekapki ograniczają dziecku rozwinięcie umiejętności dojrzałego typu połykania, podczas którego łuki zębowe są zwarte, a koniec języka opiera się na przedniej części podniebienia łuków zębowych.
  • Przede wszystkim głównym sposobem picia powinien być kubek otwarty i dla prawidłowego rozwoju aparatu mowy niezwykle ważne jest to, by dziecko opanowało tę umiejętność. Na początku to rodzic trzyma kubeczek, przechyla go i dozuje napój. Doskonalenie nauki picia z kubka otwartego następuje, gdy dziecko już stabilnie i samodzielnie siedzi. Jeśli dziecko ma trudność z opanowaniem tej umiejętności, to tak jak wspominałam wyżej, warto sięgnąć po kubek treningowy.

Dopiero, gdy dziecko opanuje naukę picia z kubka otwartego, możemy wprowadzić bidon z rurką.

Picie z bidonu bez wątpienia jest wygodne, bo dziecko nie rozleje płynu, natomiast ważne jest, by głównym sposobem picia był kubek otwarty, a bidon jest świetnym dodatkiem.