Blog

Poradnik adaptacyjny

28.08.2023

Adaptacja w żłobku to proces, podczas którego dziecko buduje poczucie bezpieczeństwa w nowym miejscu, po to by móc odnaleźć się w nowych sytuacjach, nowych warunkach i nauczyć się budowania relacji z dziećmi i dorosłymi.

Dziecko rozpoczynające uczęszczanie do żłobka musi zmierzyć się w początkowym okresie z wieloma trudnościami.

Adaptacja jest dla niego wyzwaniem, jednak większość dzieci z pomocą i zaangażowaniem swoich rodziców, przechodzi przez ten okres łagodnie i z sukcesem.

Ogromnie ważna jest współpraca rodzica z opiekunkami, ich zdecydowanie i zaufanie. Oddanie dziecka pod opiekę żłobka to najczęściej trudna decyzja dla rodziców, wiążąca się z ogromnym ładunkiem lęku o dziecko, o to czy będzie pod właściwą opieką, czy otrzyma wystarczającą ilość uwagi i miłości.

Trudności rodziców wiążą się także z ich wewnętrznymi rozterkami. Trzeba pamiętać, iż w procesie separacji udział bierze nie tylko dziecko, ale także rodzic. Jeżeli jest gotowy pozwolić dziecku na odkrywanie świata, ono samo będzie na to gotowe. Maluszki będąc w synchronii emocjonalnej z rodzicami, wyczuwają ich lęk i niepokój. Ma to bezpośredni niestety negatywny wpływ na cały proces adaptacji. Jeżeli rodzic przyprowadzając dziecko do żłobka jest zdenerwowany i niepewny, maluszek wyczuwając to, sam będzie przelękniony i zaniepokojony, co spowoduje zamknięcie się na odkrywanie nowego środowiska i spowoduje ogromne trudności w adaptacji dziecka. Ważne, aby nie przekazywać dziecku swojej niepewności, strachu, paniki przed rozstaniem. Na przebieg adaptacji sumują się wszystkie poprzednie rozstania, więc kilka miesięcy przed adaptacją warto jak najczęściej zostawiać malucha z tatą, dziadkami, opiekunką, ciocią, wujkiem, przyjaciółką itd. Warto również jednocześnie ograniczyć inne zmiany w życiu dziecka.

Ramowy plan adaptacyjny:

– pierwszy dzień – rodzice/opiekunowie prawni mogą przyjść pokazać dziecku nowe miejsce – tzw. adaptacja z rodzicem ma na celu zapoznanie dziecka w obecności rodzica z opiekunkami i miejscem – planowo podczas organizowanych dni otwartych .
– drugi dzień i kolejne dni – rozpoczynamy pracę w oparciu o Ramowy Plan Dnia.

Nasz Żłobek proponuje minimum tygodniowy okres adaptacyjny, w którym dzieci mają szansę dokładniejszego zapoznania się z nowym środowiskiem. Przebieg tego tygodnia będzie ustalany indywidualnie po rozpoznaniu reakcji i potrzeb dziecka i  w razie potrzeby dostosowany do możliwości i postępów adaptacyjnych dziecka.
W tym okresie rodzic/opiekun prawny, będzie proszony o pełną dyspozycyjność, tak by móc w każdej chwili być z dzieckiem (oczekiwanie na dziecko na terenie placówki lub w niedalekiej odległości).

Podczas tygodnia adaptacyjnego nie jest wskazane pozostawienie dziecka w pierwszych dniach na całe 10 godzin – to bardzo stresująca sytuacja dla maluszka.
Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowy proces wydłużania pobytu, czasami trwający nawet około dwóch – trzech tygodni.

I tak: pierwszy dzień 0,5 – godziny, drugi dzień 1 – godzinny, kolejne trzy przez 2-3 godziny, następne dwa dni 4-5 godzin i w końcu trzy dni pobytu przez 6-7 godzin. Po tym okresie zazwyczaj możecie już rozpocząć „pełnoetatowe” uczęszczanie.

Akceptujmy wszystkie emocje oraz tempo adaptacji „szyte na miarę” danego dziecka. Presja i oczekiwanie, że od początku będzie super, przyspieszanie adaptacji, wypychanie dziecka do przodu może doprowadzić do odwrotnego skutku.

Pożegnanie z dzieckiem w żłobku jest pierwszym i najtrudniejszym zadaniem zarówno dla dziecka jak i rodzica.
Przeczytajcie uważnie czego NIE ROBIĆ dla dobra dziecka:
• Długie pożegnania,
• Przeciągające się rozmowy pod salą,
• Stanie w drzwiach lub pod drzwiami obserwowanie i nasłuchiwanie,
• Chaos związany ze zbyt późnym wyjściem z domu, poganianie dziecka,
• Kłamstwa typu: mama idzie to sklepu/do auta i za chwilkę wróci,
• Niedotrzymywanie obietnic np. “odbiorę cię po obiadku” (w okresie adaptacji jest to bardzo ważne),
• Straszenie dziecka, że jeśli nie wejdzie do sali to zabierzecie mu zabawkę,
• Dziecko na rękach –trudniej będzie Wam się rozstać,
• Zakazane słowa, sformułowania:
–nie bój się
–przepraszam, ale musisz tu dzisiaj zostać
–przykro mi, ale muszę iść do pracy itp.
Powyższe teksty sugerują, że żłobek jest czymś złym.

 

Rodzicu pamiętaj:

• Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź, przekazując maluszka opiekunowi.
• Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
• Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do żłobka, to coś dostaniesz ; kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent, ale nie może to być forma przekupstwa, lecz raczej nagrody. Z czasem ten bodziec stanie się zbędny.
• Kontroluj co mówisz. Zamiast: „już możemy wracać do domu”, powiedz: „teraz możemy iść do domu”. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.
• Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w żłobku to powoduje niepotrzebny stres.
• Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do żłobka tata lub inna osoba, którą dziecko zna.
• Staraj się określać, kiedy przyjdziesz po dziecko, w miarę dokładnie: nie mów „przyjdę, kiedy skończę pracę”, ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzice kończą pracę. Lepiej powiedzieć: „odbiorę cię ze żłobka po obiedzie/po zupie”. Jest to dla dziecka dobra miara czasu gdyż wie, kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, by dotrzymywać słowa.
• Nie okazuj negatywnych emocji: nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz, że dziecko płacze.
• Każde dziecko uspokaja się w zasadzie od razu po zamknięciu drzwi do sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy, wielość zabawek, a życzliwa i uśmiechnięta pani zawsze dziecko przytuli, weźmie na kolana i uspokoi zajmując uwagę dziecka czymś miłym i pozytywnym.
• Tłumacz dziecku, że reguły obowiązujące w żłobku są dobre. Dzieci lubią, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię.

 

Drodzy Rodzice,

W razie jakichkolwiek zapytań w sprawie adaptacji – jesteśmy do Waszej dyspozycji

Zespół żłobka „Pirackie Skarby” 🙂